ZPiSdN w Zawierciu


Idź do treści

Menu główne:


Rok 2018

Archiwum


***

15.05.2018r.

Sprzątanie Rezerwatu Przyrody
Początek maja rozpoczął się bardzo pracowicie. Nasze wychowanki uczestniczyły w pracach porządkowych na terenie Rezerwatu Przyrody "Góra Zborów" w ramach współpracy z Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Tym razem oczyszczałyśmy szlaki turystyczne z pozostawionych przez pseudo turystów śmieci. Praca nie należała do najprzyjemniejszych, jednakże wynagrodzona została piękną pogodą i wspaniałymi widokami.


K. Bieńkowska
***


***
Szlakiem "Warowni Jurajskich"W ramach programu "Z naturą za pan brat" nasze wychowanki uczestniczyły w kolejnym rajdzie tej wiosny. Tym razem trasę wyznaczał niebieski szlak "Warowni Jurajskich" od Zawiercia, a wędrówka zakończyła się pod ruinami zamku Bąkowiec w Morsku. Towarzyszyły nam przepiękne widoki, przestrzeń i piękna, wiosenna aura.


K. Bieńkowska


***


***

23.03.2018r.

Pamięci powstańców styczniowychzdjęcie 1, źródło: zawiercie.naszemiasto.pl

W dn. 22 marca 2018 roku przy symbolicznej mogile powstańców styczniowych pod Kuźnicą Masłońską odbyła się uroczystość upamiętniająca potyczkę powstańczego oddziału pułkownika Teodora Cieszkowskiego z wojskiem rosyjskim. Po 155 latach od tego wydarzenia hołd poległym tam powstańcom złożyły wychowanki placówki wraz z wychowawcą.

M. Mazur


***

22.03.2018r.

Szlakiem "Orlich Gniazd"Grupa uczennic z II klasy ZSZ 21.03.2018r. wraz z p. D. Chłądzyńską i p. K. Bieńkowską, postanowiła odbyć pierwszy rajd, który przebiegał od Skarżyc do Podzamcza czerwonym szlakiem "Orlich Gniazd". Celem było odnalezienie śladów wiosny.Oprócz błękitnego nieba, słonecznych przebłysków i doskonałych humorów nie zaobserwowano większych zmian w przyrodzie… ale może to już wystarczy na dobry początek.


K. Bieńkowska

***

9.03.2018r.

Zaproszenie do Akademii im. J. Długosza w Częstochowie

Zostaliśmy zaproszeni przez Panią prof. Irenę Motow do Akademii im. J. Długosza w Częstochowie na Dzień Otwarty uczelni. Na jej wszystkich wydziałach odbywały się wykłady i występy.Zespół muzyczny „Przyjaciele“ i taneczny zaprezentowali swoje umiejętności na auli.

Pozostałe wychowanki uczestniczyły w kiermaszu prezentując swoje wyroby, cieszące się dużym zainteresowaniem.


***

Wieczór Młodych TalentówW Galerii Muzealnej Leszka Dutki został zainaugurowany nowy projekt - Wieczory Młodych Talentów! Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie w której ZP ma swojego przedstawiciela Sandrę. Podczas wieczoru, przed publicznością, pośród której były obecne nasze wychowanki z wychowawcami, zaprezentowali się Alicja Padula i Arkady Ptak.Młodzi artyści zaprezentowali m.in jazzowe i ragtime'owe utwory. Galeria Muzealna Leszka Dutki zamieniła się na chwilę w "kawiarnię artystyczną", ponieważ dla gości przygotowano kawę, herbatę i słodki poczęstunek. W przerwach, ze swoimi pokazami iluzji do stolika zaprezentował się Paweł Kwiecień.


***

6.03.2018r

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Tropem Wilczym"W dniu 4.03.2018r. wychowanki naszej placówki wraz z opiekunami p. J. Piec i p. M Mazurem po raz kolejny uczestniczyły w otwartej imprezie sportowo - edukacyjnej towarzyszącej obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem Wilczym".Intencją udziału w imprezie oprócz promocji biegania było przede wszystkim uczczenie pamięci żołnierzy, którzy ponad pół wieku temu podjęli bezkompromisową walkę o Niepodległość Polski.Dziewczęta miały zaszczyt poznać gościa honorowego kpt Stanisława Ambrozika pseudonim Malarski odznaczonego za działalność partyzancką Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz Medalem Wojska. Nasz prawie dwukilometrowy (1964 metry - rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak pseudonim Lalek) bieg zwieńczony został sukcesem, odznaczeniem medalami oraz ogromną satysfakcją.

***

03.03.2018r

„Zjazd Rodziców”
Jak co roku w naszej placówce odbył się tradycyjny „Zjazd Rodziców”. Dla licznie przybyłych rodziców, opiekunów i rodzin, wychowanki mogły zaprezentować nabyte umiejętności i osiągnięcia zdobyte w trakcie pobytu w zakładzie.Zaprezentowały się zespoły zainteresowań w przygotowanych specjalnie na spotkanie programach.Przedstawiła się również grupa terapeutyczna. Po występach był czas na spotkania indywidualne z nauczycielami i wychowawcami. Dziewczęta przygotowały też poczęstunek dla swoich bliskich.


***

26.02.2018r

Zimowe Warsztaty Robinsona

W dniach 19 do 25 lutego trzy nasze wychowanki Karolina, Kinga i Karolina pod opieką p. Eli Sołtys, wzięły udział w Zimowych Warsztatach Robinsona, organizowanych co roku przez Fundację Robinson Crusoe. Dziewczęta funkcjonowały tam z dużym zaangażowaniem, wytrwałością i życzliwością dla innych.


Miło było słuchać, super opinii ze strony całej kadry i pozostałych uczestników. Zajęcia były bardzo intensywne z przerwami na posiłki od 8.30 rano do 21.30 -22.30. Uczyły się jazdy na nartach, snowboardzie. Brały udział w zimowym zdobywaniu Klimczoka i Szyndzielni.Były też warsztaty, gry i zabawy przy muzyce.


***

17.02.2018r.

Spotkanie z Marzeną Rogalską
Spotkanie z dziennikarką radiową i telewizyjną oraz pisarką Panią Marzeną Rogalską w Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu. Autorka "Wyprzedaży snów" oraz "Gry w kolory" zainspirowała nas swoimi opowieściami i zaraziała pozytywną energią.

***

10.02.2018r.

„Ferie bez stresu”Mobilne Centrum Informacji Zawodowej z Dąbrowy Górniczej zakończyło działania w ramach akcji „Ferie z OHP”. Zajęcia odbyły się w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu. Uczestniczki wybierały typowe dla siebie metody walki z negatywnymi emocjami, rozpoznawały objawy napięcia w swoim ciele i poznawały oznaki skutecznego radzenia sobie.
Stres jest on nieodłącznym elementem naszego życia, jednak w zbyt dużej lub długotrwałej dawce powoduje pogorszenie funkcjonowania. Dobrym i skutecznym sposobem na uwolnienie się od trudów dnia codziennego i maksymalne odprężenie jest zastosowanie technik relaksacyjnych. Na zakończenie uczennice wzięły udział w krótkiej relaksacji przy nagraniach dźwięków natury oraz mis terapeutycznych.


***

05.02.2018r.

Grupa terapeutyczna na warsztatach ekologicznych
Grupa terapeutyczna z ZPiSdN w Zawierciu na zimowych warsztatach ekologicznych w ośrodku zespołu parków krajobrazowych województwa śląskiego w Smoleniu.


***

25.01.2018r.

III Ogólnopolski Konkurs FryzjerskiW środę 24 stycznia dwie wychowanki naszej placówki uczestniczyły w III Ogólnopolskim Konkursie Fryzjerskim "Młody Mistrz Fryzjerstwa" zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.Było to Show fryzjerskie o temacie "Piekielne klimaty" gdzie uczestnicy prześcigali się w pomysłach na stylizację fryzury ekstrawaganckiej. Miło jest nam poinformować, że nasza podopieczna Natalia otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca.


M. Tecław

***

10.01.2018r.

JasełkaW ostatnim czasie gościły u nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu. Pod kierunkiem pani Joanny Szymochy przygotowały występ jasełkowy i zaprezentowały przedstawienie naszym wychowankom.
W opowieści o Bożym Narodzeniu wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat przeplatało się z teraźniejszością. Ciekawą akcję, wielość rekwizytów, śpiew kolęd solo, piękną grę na skrzypcach i wierne wcielenie się aktorów w rolę widownia nagrodziła brawami i słowami uznania po spektaklu.


I. Skrzypicie


Powrót do treści | Wróć do menu głównego